Anasayfa
| EN | EN
V. ULUSLARARASI
PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI
8 Nisan 2017
Duyurular
​DUYURU: BAZI SORULARA CEVAPLAR
Sevgili Dostlar,
 
Farklı sosyal medya hesaplarından bize ulaşan soru ve eleştirilerinize tek tek yanıt veremediğimiz için, genel olarak cevaplamak isteriz.
 
Biliyorsunuz ki, karnavalımız bu yıl 16 Nisan referandumundan 1 hafta önceki bir tarihe denk geldi. Biz çiçeklerin en yoğun olacağı ve havanın da akşamları fazla soğuk olmayacağı en uygun tarihi belirlemeye çalışarak aylar öncesinden karnaval tarihini belirlemiştik. Referandum ise şubat ayında netleşti. Bu nedenle, bizlerin de tahmin edemediği şekilde tarihler birbirine yakın denk gelmiş oldu.
 
8-9 Nisan hafta sonunda, yani karnavalın en yoğun olacağı tarihlerde, kentimizde Uğur Mumcu (İstasyon) Meydanı'nda referandum mitingleri de düzenleneceği için, bazı planlamaları yaparken bunların da dikkate alınması gerekti. Biliyorsunuz ki, her yıl olduğu gibi, karnaval komitesi olarak yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde en uygun planlamayı yapmaya çalışmaktayız. Her zaman herkesi mutlu etmenin zor olduğunu bilmekteyiz. Ancak, böylesine büyük katılımlı organizasyonlarda, birçok konunun dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini de hatırlatmak isteriz.
Tüm bu şartlar altında, olabilecek en uygun çözümleri geliştirmeye çalışmaktayız.
Bazı yanlış bilinen konulara da açıklık getirmekte fayda görmekteyiz.
 
Karnaval sadece tek bir alanla sınırlı olmayacak, her zaman söylediğimiz gibi, şehrin her yerinde keyifle yapılacak aktiviteler, gezilecek yerler, tadılacak Adana lezzetleri olmaya devam edecektir. Yani kimseye "sadece şurada eğlenin" demediğimiz gibi, böyle bir kısıtlama getirmeye yetkimiz de bulunmamaktadır. Dileğimiz, kentin her köşesinde bu coşkunun yaşanmasıdır.
 
Bize ulaşan tüm sanatsal aktivitelere de uygun mekanlar bulup şans vermeye çalışmaktayız. Bu iş, sadece gönüllü grupların bize başvurusu ile gelişmektedir. Yani; şehrin farklı semtlerinden de bize gelen aktivitelerin artmasıyla, sadece merkezde değil, her semtte daha fazla aktivite ve coşku sağlamayı çok arzulamaktayız.
 
Amacımız Nisan'da Adana'da olmanın güzelliklerini anlatarak, yaşatarak, her sene daha fazla katılımcıya ulaşmaktır.
 
Karnaval stantları konusunda ise;
Geçmiş yıllarda, stantların organizasyonu tamamen kendiliğinden gelişmiştir ve komite tarafından herhangi bir organizasyon yapılmamıştır. Sadece, daha düzenli olması için tavsiye niteliğinde birkaç duyuruda bulunulmuştur.
 
Ancak, geçmiş yıllarda belediyeye ve tarafımıza ulaşan birçok şikayet nedeniyle (stantların tek yerde toplanması, karışıklığa sebep olması, mevcut mağazalar ve konutlardan gelen şikayetler, stantlarda Karnaval ruhuna uygun olmayan ürünlerin satışı vb.), Adana Büyükşehir Belediyesi stant konusunda bir düzenleme yapma ihtiyacı hissetmiştir. Bizlere ulaşan bilgiye göre binlerce stant başvurusu söz konusu olmuş ve Galleria yanındaki karnaval yerleşkesinde bu kadar standın açılması teknik olarak mümkün görülmemiştir.
 
Komite olarak, yerel yönetim kurumlarının bizlere önerdiği şekilde hareket etmek durumundayız.
Gönlümüzden geçen ise; gelecek seneden itibaren, sadece Şinasi Efendi Caddesi'ne yoğunlaşan değil, Kuzey Adana (T. Özal), Karşıyaka, Güney Adana, Toros Caddesi vb. tüm yerlerde stantlar kurulduğunu ve bu coşkunun tüm şehre yayıldığını görmektir.
 
Bu tür organizasyonlarda mutlaka aksamalar olabilir. Hoşgörüyle çözüm yolları geliştirmeye bakmalı, birbirimizi üzmemeye özen göstermeliyiz.
Elbirliği ve gönül birliği ile birlikte bir marka yarattık. Tüm Türkiye'nin imrendiği bir karnavalımız var artık ve yüzlerce yıl da var olmaya devam edecek. Bugün üzerinde tartıştığımız detaylar, bu karnaval yokken gündeminizde dahi yoktu. Bir etkinlikten bir ekonomi geliştirmeyi hep birlikte başardık. Aksaklıklar da zamanla düzene girecektir.
Anlayış ve hoşgörünüz için çok teşekkür ederiz.
 
Saygı ve sevgilerimizle,
 
Nisan’da Adana’da
Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Komitesi