Adana Çevresi

Adana, kendisi kadar çevresindeki yerlerle de görenleri büyülemeye devam ediyor.

Anavarza Kalesi

Adana’ya yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta olan Anavarza Kalesi, Kozan, Ceyhan ve Kadirli ilçelerinin kesiştiği yerde, Kozan’ın sınırlarında bulunuyor. Bazı kaynaklara göre ise Hititler tarafından kurulmuş Anavarza kenti. Bu kent ve kale, çeşitli kültürlerin birbirine etkilemesine vesile olmuştur. Ünlü roman yazarımız Yaşar Kemal’in İnce Memed romanındaki bir bölüm Anavarza’da geçmiştir. Bu tarihi kaleyi ve şehri gezmek, sizi bulunduğunuz tarihten bir süre için koparacak ve farklı bir zamanda hissetmenizi sağlayacak.

Varda Köprüsü

Varda Köprüsü, Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) Köyü'nde bulunan, yöre halkı tarafından "Koca Köprü" diye anılan köprüdür. Hacıkırı Demiryolu Köprüsü ya da 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak bilinir. Adana'ya uzaklığı karayolu ile Karaisalı üzerinden 64 km'dir. Demir yolu ile Adana İstasyonu'na mesafesi 63 km’dir. Bu köprü, Almanlar tarafından çelik kafes taş örme tekniği ile yapılmıştır. 6. Bölge sınırları içinde bulunur. 1912 yılında hizmete açılmıştır. Köprünün yapılış amacı İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamaktır. Günümüzde James Bond’un Skyfall filmi ile ünlenmiştir.

Yedi Uyuyanlar

Mersin'e bağlı Tarsus'un kuzeybatısında Dedeler köyünde yer alan Yedi Uyuyanlar Mağarası, Müslüman ve Hristiyanlarca kutsal sayılır. Kuran-ı Kerim’in Kehf suresinde sözü edilen bu mağaraya 15-20 merdivenle inilir. Halk arasında Ziyaret Dağı olarak bilinen dağ, konik biçimi ve topoğrafik görünümü itibarıyle doğal bir özellik arz eder. Mağara, 300 metrekare büyüklüğünde 10 m yüksekliğindedir. Mağaranın içinde üç tünel mevcuttur. Eshab-ı Kehf Mağarası’nın yanına Osmanlı Padişahı Abdulaziz tarafından 1873 yılında bir mescit yaptırılmıştır.

Misis Harabeleri

Adana’ya bağlı Yakapınar yakınlarda bulunan Misis Harabeleri, adını Kilikyalı savaşçı Mapsos’tan alır ve İpek Yolu’nun önemli duraklarından biri olarak kullanılır. Köyün girişindeki tek katlı küçük müzede sergilenen Bizans mozaiklerinin en ilginç olanı ise Nuh’un tufandan kurtuluşunu tasvir eden 6. yüzyıl tarihli yer mozaiğidir.

Yılankale

Ceyhan’a 13 kilometre uzaklıktaki Yılankale'nin, Bizanslılar zamanında yaptırıldığı varsayılır. Ceyhan Ovası’na tamamen hâkim, çok sarp bir tepe üzerine kurulmuştur.

Şar Antik Kenti

Adana’daki Tufanbeyli ilçesinde bulunan Şar Antik Kenti, Roma dönemi ait eserleri bünyesinde barındırır. Özellikle amfi tiyatrosu ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam eden antik kent, Bizans döneminden de kilise kalıntılarına sahiptir. 

Belemedik Yaylası

Pozantı’ya 9 kilometre mesafesiyle Belemedik Yaylası, ziyaretçilerin yoğun ilgisine alışıktır. 3 kilometre uzunluğuyla harika bir doğaya sahip yayla, bahar aylarındaki çiçek kokusuyla insanı kendine aşık eder. Burada bulunan eski evler terk edilmiş olup, bölgede inşaat yasağı vardır. Sadece ahşap ev yapmak isteyenlere izin verilir. Bölgede aynı zamanda yabani hayvanlara da rastlanır. Eğer yaylada kamp yapmak isterseniz, tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor. Çünkü burada bulabileceğiniz bir tesis veya malzeme satış yeri yoktur. Doğa fotoğrafları çekeceğiniz, tabiatın tam ortasında huzurlu vakitler geçireceğiniz Belemedik Yaylası sizleri bekliyor.

Horzum Yaylası

Ahşap evleri, yemyeşil bitki örtüsü ve yayla insanlarıyla Adana'nın coğrafyasını ve geleneksel yaşantısını gözler önüne seren Horzum Yaylası'nı mutlaka ziyaret etmeli, doğanın sizi kucaklamasına izin vermelisiniz. Kır kahveleri ve bakkalları da olan yaylada bırakın, çam ağaçları size eşlik etsin, meyve ağaçları en yakın arkadaşınız olsun.

Su, Sualtı ve Kürek Aktiviteleri

Su sporları bakımından her türlü imkâna sahip Adana, Türkiye’nin önemli bir merkezi. Çeşitli yarışmalara yaptığı ev sahipliği ile sayısız sporcu yetiştirmesi de cabası… Seyhan Barajı Gölü ise iklim ve rüzgârı açısından yılın 12 ayı sporcuları ağırlamaktan şeref duyuyor.