Adana Lezzetleri

Adana Kebabı

Namı, şehrin ötesine geçen Adana Kebabı’nı yiyecekseniz mutlaka dürüm olarak tercih etmelisiniz. Kebabın tüm sosunun dürümün sonuna toplandığı o eşsiz lezzeti ancak böyle deneyimleyebilirsiniz. Adana Kebabı dediğinizde kuşbaşı olmasını istiyorsanız da mutlaka belirtmelisiniz, çünkü Adana’da kebap isterseniz, sofraya kıyma kebap gelir. Yanında ikram olarak gelen domates, yeşil biber, süs biberi turşusu, tere, nane, turp, sumaklı soğan salatası ile sofranız donanır. Size de bu sofranın tadını çıkarmak düşer. 

Önerilen Mekânlar

Lahmacun

Bildiğiniz tüm lahmacunları unutun! Bir başkadır Adana’nın lahmacunu. Ne büyük boydur ne de fındık boy… İkisinin ortasında, yuvarlıktır. Bir porsiyonda beş tane servis edilir ve lezzeti, sizi alır götürür. Kebapçıların fırınlarının soğuk olduğu zamanlarda çok başarılı sonuçlar vermeyeceğinden Adana’da lahmacunu öğle ya da akşam saatlerinde yemelisiniz. 

Önerilen Mekânlar

Ciğer

Sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar bulabileceğiniz ciğer, enerjinizi katlamak için Adana’nın her yerine yayılmıştır. Şişlere dizilen ciğer, ciğerlerin arasına eklenen kuyruk yağı ve üzerine bolca serpilen pul biber ile odun ateşinde ağır ağır pişirilir. 

Önerilen Mekânlar

Bici Bici

Yalnızca Adana’da bulabileceğiniz bici bici; rendelenmiş buz, nişasta, pudra şekeri ve şerbetin karışımından oluşan şahane bir tatlı. Özellikle yaz aylarının bir numaralı ferahlatıcısı bici bici, eskiden sokak aralarında satılırken artık Adana’nın her yerinde bulunabiliyor. 

Sıkma

Sıkça gözleme ile karıştırılan sıkma, içi peynir veya patates gibi malzemelerle doldurulan bir hamur çeşididir. Özellikle sabah kahvaltılarında, yanında ayran ile yenildiğinde güne güzel başlamanız için en büyük adımı atar.


Önerilen Mekânlar

Kazan Simidi

Şekersiz ve örgülü kazan simidi, taş fırında pişirilerek yapılıyor ve Çukurova’ya has lezzetiyle gönüllere taht kuruyor.

Aşlama

Meyan kökü şerbetinin Adana’daki adı aşlama ve özellikle serinlemek için tercih ediliyor. Buzlu çay tadına yakın aşlama, serinletici etkisiyle herkesin göz bebeği. Sırtlarında ibrikler ile dolaşan seyyar satıcılara Adana’nın her yerinde rastlayabilirsiniz.

Şalgam

Mayalanarak yapılan, mayalandıkça kendine özgü sodamsı keskin tadına ulaşılan şalgam, Adana’da bulmakta asla zorlanmayacağınız bir içecek. Fırsatınız olursa taneleri ile tatma şansına mutlaka ulaşmalısınız. Bir not; iyi şalgam içmek istiyorsanız acı konulmayanını tercih edin. 

Önerilen Mekânlar

Börek

Baklava hamuru kadar ince hamurdan açılan yufkalarla yapılan Adana böreği, peynirlisi kadar kıymalısı ile de lezzet şöleni yaşatıyor. Servis edilirken ince dilimlenen böreklerin yanında da mutlaka söğüş domates ve turşu ikram ediliyor. 

Önerilen Mekânlar

Şırdan

Kuzunun midesinden yapılan şırdan, Adana’nın en eski ve yöresel yemeklerinden biridir. Yaz-kış, her köşe başında bir şırdancıya rastlayabilirsiniz. Şırdanın üzerine bolca atacağınız kimyon, yemeğinize ayrı bir lezzet katacak. 

Önerilen Mekânlar

Çorba

Kış aylarının vazgeçilmez çorbaları, Adana’nın kendine has yorumlarıyla içimizi daha da ısıtıyor. Adana’da kebaplarınızından önce mutlaka yüksük çorbası, dul avrat çorbası ve analı kızlı çorbayı denemelisiniz. Ayrıca paça çorbalarını Adana’da yedikten sonra başka bir yerde beğenmeyeceksiniz. 

Önerilen Mekânlar

Hamburger

Her yemeği kendilerine göre yorumlayan Adana, hamburgeri de listesine ekliyor ve yalnızca Adana’da bulabileceğiniz bir versiyonuyla karşımıza çıkıyor. 

Önerilen Mekânlar

Tatlı

Yolda yürürken önünüze çıkan tatlılara sakın karşı koymayın. Yalnızca Adana’da yiyebileceğiniz lezzetteki tatlıların damağınızda bıraktığı o hisse kapılmaya izin verin.

Önerilen Mekânlar

Balık

Adana’da balık yemenin, manzaraya dalıp gitmenin zevkinden mahrum kalmayın. 

Önerilen Mekânlar