Adana ve Çevresinde 1 Hafta

Adana, kendisi kadar çevresindeki yerlerle de görenleri büyülemeye devam ediyor.

1.Gün

Tarsus-Mersin-Narlıkuyu

Varda Köprüsü, Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) Köyü'nde bulunan, yöre halkı tarafından "Koca Köprü" diye anılan köprüdür. Hacıkırı Demiryolu Köprüsü ya da 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak bilinir. Adana'ya uzaklığı karayolu ile Karaisalı üzerinden 64 km'dir. Demir yolu ile Adana İstasyonu'na mesafesi 63 km’dir. Bu köprü, Almanlar tarafından çelik kafes taş örme tekniği ile yapılmıştır. 6. Bölge sınırları içinde bulunur. 1912 yılında hizmete açılmıştır. Köprünün yapılış amacı İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamaktır. Günümüzde James Bond’un Skyfall filmi ile ünlenmiştir.

2.Gün

Kapadokya

Narlıkuyu’nun üstündeki Yörük sofralarında denize nazır bir kahvaltı yapıyor ve hemen Kapadokya’ya doğru yola çıkıyoruz. 3 saatte ordayız. Yolda Derinkuyu yeraltı şehrine ve Ihlara vadisine uğruyoruz. Sonra da Göreme Açık Hava Müzesi'ni geziyoruz. Konaklama için tavsiyemiz elbette Göreme’deki nefis mağara pansiyonlardan birisi. 

3.Gün

Pozantı- Kapıkaya-Varda Köprüsü

Günün ilk ışıkları ağarmadan ayaktayız. Zira muhteşem Kapadokya’yı bir de balonla havadan görmek lazım. İsterseniz birkaç saat daha oyalanıp Avanos’a uğrayabilir ya da şarap tadımlarına katılabilirsiniz. Ardından rotamız güney! İki saatte öğlen Pozantı Şekerpınarı’nda tarihi Akköprü’nün yanı başında pirzola ziyafeti çekiyoruz. Buradan otobanı takip etmek yerine Çakıt Vadisi’nin yolunu izliyor, Kapıkaya ve muhteşem Varda Köprüsü’ne uğruyoruz. Gece nihayet Adana’dayız!


4.Gün

Doğu ve Kuzeydoğu Adana- Anavarza- Karatepe Aslantaş

Sabah Misis ve Yılankale’de kısa birer mola veriyor, öğleye doğru Anavarza Ören Yeri’ne ulaşıyoruz. Öğleden sonra Karatepe-Aslantaş Milli Parkı ve Açık Hava Müzesi’ni ve Kastabala Antik Kenti’ni geziyoruz. Akşam ziyafeti için güneyin birbirinden meşhur iki sofrasından birini seçebilirsiniz. Antakya ya da Gaziantep! Her ikisi de son ziyaret noktamızdan 90 dakika!

5.Gün

Antakya veya Gaziantep

Antakya’yı seçtiyseniz, Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’ni, St. Pierre Kilisesi’ni, Ulu Cami’yi geziyoruz. Eğer soluğu Gaziantep’te aldıysanız Gaziantep Mozaik Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten gezebileceğiniz yerler arasında. Enerjiniz çoksa Şanlıurfa’ya geçip Adana’ya ertesi gün dönebilirsiniz. Ancak biz öğleden sonra Adana yolcusuyuz. Çünkü akşamüstü Yumurtalık’ta bir balık molası verip Adana’ya öyle geçeceğiz.  


6.Gün

Adana ve Portakal Çiçeği Karnavalı

Büyük gün geldi çattı. Sabah Göl’ün etrafında bir tur atıyor, kahvaltımızı ediyor, göl ve nehrin kentle eşsiz birlikteliğini takdir ediyoruz. Öğleden sonra kent merkezine inmenin zamanı. Zira karnaval coşkusu çoktan şehri sarmıştır. Öğleden sonra Karnaval kortejine katılıyor, gecenin geç saatlerine kadar şehirdeki çeşit çeşit müzikal ve kültürel etkinlikler arasında mekik dokuyor, nefis Adana mutfağının tadını çıkarıyoruz

7.Gün

Adana ve Karataş

Sabah kahvaltısından sonra Adana’nın tarihi merkezini geziyoruz. Öğleden sonra isterseniz Karataş’a gidip tekrar bir deniz havası alabilirsiniz. Doğaseverseniz Tuzla ya da Akyatan Yaban Hayatı Koruma Sahası müthiş.