Adana'da Görülmesi Gereken Yerler

Seyhan Nehri’nin kıyısında, Toros Dağları’nın güneyindeki Adana, tarihi ile kültürel mirasın en güzel örneklerinden biridir. Bu tarih neticesinde de keşfedilecek ne çok yerin olduğunu göreceksiniz!

Büyük Saat Kulesi

Şehre iner inmez keşfinize Büyük Saat Kulesi ile başlayabilirsiniz. Şehrin en eski yapılarından olan kule, 1882 yılında dönemin Adana valisi tarafından inşa edilmiş ve o günden bugüne bütün ihtişamını korumuş. 32 metre yüksekliği ile Türkiye’deki en uzun saat kulesi unvanını da kimseye kaptırmamış. 

Ulu Cami

Ramazanoğulları tarafından 1523 yılında inşaatına başlanan Ulu Cami, Osmanlı döneminde tamirat görmesine rağmen bugün Adana’da tüm heybetiyle dimdik ayakta. Ulu Cami Selçuklu, Memluk ve Osmanlı mimarilerinin özelliklerini taşıyor.

Taşköprü

Seyhan Nehri üzerinde, şehrin iki yakasını birleştiren Taşköprü, Romalılardan bu yana heybetinden hiçbir şey kaybetmemiş. 3.10 metre yüksekliğinde ve 13 metre genişliğindeki görkemli yapısında 21 gözden yalnızca 14’ünü koruyabilmiş. 

Sabancı Merkez Cami

Adana’nın sembol yapılarından Sabancı Merkez Cami, şehrin tarihi dokusunu yaşatmaya devam ediyor. Dokuz fil ayağına oturan yapıda, klasik Osmanlı mimarisinden izlere rastlamanız mümkün. 

Amerikan Pazarı

Aklınıza gelen ya da hayatınızda hiç duymadığınız her türlü orijinal ürünle tanışabileceğiniz Amerikan Pazarı, şehir merkezinde misafirlerini ağırlamaktan hiç sıkılmıyor. 

Gazipaşa, Ziyapaşa, Metro Sokağı, Turgut Özal Bulvarı

Onca yer gezerken tarihi bilgi ile yoğrulmaktan yorgun düşerseniz mutlaka bir kahve molası verin. Gazipaşa, Ziyapaşa, Metro Sokağı ya da Turgut Özal Bulvarı’ndaki kafeler sizi dinlendirmek için birbiriyle yarışıyor. 

Göl Kenarı

Adana’ya gelip de göl kenarında bir gezi yapmadan dönmek olmaz. Gezi rotanıza mutlaka Sevgi Adası’nı ekleyin ve bu adanın uğuruna inanın.


Tarihi Kent Merkezi Gezintisi

Özellikle akşamüstlerinde, tüm portakal çiçekleri bir araya gelir ve kokusuyla sarar dört bir yanınızı. O kokuyla nefes alır, aynı kokuyla uykuya dalarsınız. Vali Yolu, Gazipaşa Bulvarı, Toros Caddesi, Metro Sineması Sokağı ya da Turgut Özal Bulvarı’nda bir yürüyüşe çıkın ve kendinizi portakal çiçeklerinin kokusuna bırakın. 

Adana Tiyatro Festivali

Her yıl Nisan ayında gerçekleşen Adana Tiyatro Festivali, 14 yıldır son sürat devam ediyor. Dünyanın her kıtasından gelen yabancı topluluklar ile Türkiye’nin özel tiyatro grupları, şehir ve devlet tiyatroları ekipleri 243 farklı oyunu sahneliyor. Nisan’da Adana’da olursanız bu oyunları kaçırmamalısınız. 

Diğer Yerler

Adana’nın gezilecek yerleri saymakla bitmez. 1540 yapımı Ramazanoğlu Medresesi, Türkiye’nin ayakta kalan en eski evlerinden Ramazanoğlu Konağı, Ramazanoğlu Çarşısı, Yağ Cami ve Hasanağa Cami de mutlaka görülmesi gereken diğer yerlerdir.