yazisiz.jpg

Karnaval Kapanış Bildirgesi – 2019

Sevgili Dostlar,


Yaklaşık bir yıl süren yoğun hazırlıkların neticesinde, bir Karnaval’ı daha geride bıraktık. Yaşanan bazı aksaklıklara karşın, Adana sokaklarında yaklaşık 1,5 milyon kişinin aynı anda eğlendiği, portakal çiçeklerinin büyülü kokusunu doya doya içine çektiği, ruhların yıkandığı ve “iyi”ye olan inancın yenilenerek güçlendiği, gelen herkesin “iyi ki gelmişiz, seneye daha kalabalık geleceğiz” dediği bir Karnaval gerçekleştirmiş olduk.


Önümüzdeki günlerde Karnaval sonuç raporları hazırlanacak ve alınan tüm notlar, eleştiriler, öneriler dikkatle değerlendirilecektir.

Bizim komite olarak çıkardığımız sonuç; birçok konuda başarılara imza atılan bir Karnaval gerçekleştirildi. Ancak, notlarımıza aldığımız aksaklıklar da söz konusuydu. Bu yılki Kapanış Bildirgesi’nde, nelerin iyi olduğunu yazarak vakit kaybetmektense, başarısız olduğumuz konulara yer vermek istedik.

Bunlara kısa değinecek olursak;


1.  Stant Düzeni 

Stantlar, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanarak yönetilmektedir. Biz komite olarak ise alınan kararları duyurmaktayız. Aylar öncesinden yapılan planların, son dakikada değişmesi sebebiyle, stant için ayrılan yerlerin dışına korsan stantlar kurulması, şehir dışından gelen kişilerin stant açmaları vb. sebeplerden dolayı maalesef ortaya estetikten uzak bir görüntü çıktığını üzülerek gözlemledik. 


Önümüzdeki sene benzer sorunların ortaya çıkmaması için belediye ve valilikle birlikte, stant açma yerlerinin trafiği aksatmayacak bir yere taşınması (Atatürk Parkı içi vb. bir yer olabilir), stant izni almayan korsan stantlara izin verilmeyerek kaldırılması, şehir dışından gelen kişilere stant izni verilmemesi gibi bir seri önlem alınarak ve zabıta/emniyet güçleri yardımları ile Karnaval boyunca denetimlerinin yapılması planlanmıştır.


2.  Davul-zurna Gürültüsü

Çok fazla şikayet aldığımız bir konu da davul zurna gürültüsü olmuştur. Gelecek sene Karnaval boyunca davul-zurna ekiplerine izin verilmeyecek, zabıta önlemleri kesin olarak uygulanacaktır.


3.  Kortej

Maalesef bu sene kortej düzeni konusunda yapılmış olan tüm hazırlıklar ve günlerce yapılan “sivillerin korteje girmemesi” uyarısına rağmen, kortej düzeni konusunda başarısız olduk. Bunun en temel sebebi, protokolde bulunanlarla selfie çektirmek isteyen misafir katılımcıların korteje girmiş olmasıdır.


Bizim amacımız, aylarca emek harcayıp, kostümlerini Karnaval’da göstermek isteyen grupların bu görsel şovlarını sergilemeleri, sivil katılımcıların da bu güzel görüntüleri izleyebilmesi ve yerli/yabancı TV kanallarının Karnaval’ın bu görüntülerini haber yapmalarını sağlamaktı.


Bu konuyla ilgili olarak, kortej planını tamamen değiştirme kararı almış bulunmaktayız. 

Önümüzdeki dönemde yeni kortej planını da sizlerle paylaşacağız.

Gelecek sene için kostümlü korteje katılmak isteyen gruplarımız, çalışmalarına gönül rahatlığı ile başlayabilirler. O kostümleri herkese göstermeniz için gereken tüm önlemler alınacaktır.


4. Temizlik

Konuyla ilgili belediye yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde, gelecek sene temizlik hizmetlerinin aksamaması konusunda ek önlemler alınacağı konusunda da söz almış bulunuyoruz. Ancak, “temizlemek” için çözüm bulmaya çalışmaktansa, “kirletmemek” çok daha kolaydır. Bizler de, çevre temizliğine dikkat ederek, temizlikle görevli ekiplere yardımcı olabiliriz. Sokaklarında 1,5 milyon insan olan bir kentin temizliği için gereken insan gücü ve zamanı unutmamak gerekir.


5. Trafik

Birçok kentin altyapısının zor kaldıracağı kalabalık bir organizasyonda, ister istemez trafikte zorluklar olmaktadır. Ancak, gelecek seneden itibaren, stant yerleşim alanları başta olmak üzere, aktiviteler sebebiyle hiçbir caddenin trafiğe kapanmayacağı bir planlama yapılacaktır. Sadece kortej saatinde yaklaşık 1 veya 2 saatlik bir süre için, çok sınırlı bir caddenin trafiğe kapanması dışında, yolların kapanmayacağı şekilde planlama yapılacaktır.


6.  Karnaval Süresi

Karnaval’ın sadece bir hafta sonuna sığdırılmaya çalışılması, çok ciddi yoğunluğa sebebiyet vermektedir. Oysa bazı misafirlerimiz de portakal çiçeği kokusunu kalabalık olmayan günlerde yaşamak, kebaplarını daha sakin bir ortamda yemek istemektedirler.


Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi önlemlerle, şehrin genel trafiğini etkilemeyecek uygulamalarla, Karnaval’ın 9 güne, yani 2 hafta sonunu kapsayacak şekilde yayılmasıyla, tek bir hafta sonunda 1,5 milyon kişiyi ağırlamak yerine, her güne homojen yayılan bir ziyaretçi dağılımı ile, daha düzenli bir Karnaval planı hazırlamaya karar vermiş bulunmaktayız. Böylece, hem olası aksaklıkların önüne geçilmiş olabilecek, hem de oteller, restoranlar, gelen misafirleri daha iyi ağırlayabileceklerdir.


Sonuçta amacımız, Nisan’da Adana’da olmak, 3 hafta süren portakal çiçeği mevsiminde Adana sokaklarında hoşça vakit geçirmektir. Örneğin bu yıl portakal çiçekleri yaklaşık 18-20 Nisan’a kadar devam edeceğinden, Karnaval’ı kaçıranlar için şimdiden duyurulur; sakin sevenlerdenseniz, bu dönem sizin için Nisan’da Adana’da olmanın tam zamanı!


Biz komite olarak tüm bu hazırlıkları yapmaya bu hafta başladık. En kısa sürede Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Belediyelerimiz başta olmak üzere tüm ilgili kurumlarla bu planlamalarımızı paylaşarak, onların görüşlerine sunacağız. 


Her şeye ve yaşanan aksaklıklara rağmen “İYİ Kİ GELDİK, SENEYE DE GELECEĞİZ” diyen misafirlerimize, evine gitmekte zorlanan, gürültüden rahatsız olan ama buna rağmen “KARNAVALDIR, SAĞLIK OLSUN” diyen hemşerilerimize CANI GÖNÜLDEN TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ.


Saygı ve sevgilerimizle,

Nisan’da Adana’da...