Sıkça Sorulan Sorular

Question Mark

Hangi tarihte Nisan’da Adana’da olmalıyız?Bu yıl 8’incisi organize edilecek karnaval dahilindeki sanat ve performans aktiviteleri 3-12 Nisan tarihleri arasında hergün şehrin farklı noktalarında sizlerle buluşacak. Karnavalın alamet-i farikası olarak kabul ettiğimiz kortej yürüyüşümüz ile resmi açılış törenimizi 4 Nisan 2020 CUMARTESİ günü gerçekleştireceğiz. Sokaklara taşan sanat ve performans aktiviteleriyle birlikte dilerseniz dans edip şarkılar söyleyebilir, hatta çılgın kostüm ve makyajlarla aktivite alanlarında boy gösterebilirsiniz.


Question Mark

Bu yıl tarihler neden 2 hafta sonunu kapsıyor? 


Adana sokaklarında 1 milyondan fazla kişinin Karnaval coşkusunu yaşadığı muhteşem bir organizasyon gerçekleşiyor. Sizlerden gelen soru ve önerilerden de gördüğümüz kadarıyla, kimi katılımcılar Karnaval’ın doruk noktasına çıktığı hafta sonunda Adana’da olmayı tercih ederlerken, kimi misafirlerimiz de daha sakin olan Karnaval sonrasındaki günleri tercih etmektedirler. Dolayısıyla, Sokak karnavalının coşkusunu yaşamak isteyenler için, 3-4-5 Nisan tarihleri, en yoğun katılımın gerçekleşeceği 3 gün olacaktır. Nisan’da Adana’da olmanın keyfini daha sakin dönemde deneyimlemek isteyenler içinse, takip eden günler için program yapmalarını tavsiye etmekteyiz. Kültür-sanat, spor vb. etkinlikler “Sakin Karnaval” kapsamında 12 Nisan’a kadar devam edecektir. Mesela, ara tatile de denk gelen 6-10 Nisan hafta içi günlerinde veya 11-12 Nisan hafta sonunda gelip daha sakin geçen etkinliklere katılabilirsiniz. Ayrıca, mevsimsel olarak değişiklik göstermekle birlikte, 1-20 Nisan arasındaki dönemde Adana sokaklarının mis gibi portakal çiçeği kokacağını öngörüyoruz.


Question Mark

Karnaval nerede olacak?Karnaval şehrin dört bir yanında sizleri bekliyor. Bu sene onlarca farklı etkinliği Atatürk Parkı ve Merkezpark açık hava alanlarında ve ayrıca çok sayıda etkinlik salonunda gerçekleştireceğiz. 


Question Mark

Karnaval ne zaman başlayacak?


3-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek Karnaval, sabah 11:00 saatlerinde başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürmektedir. İyi eğlenceler dileriz. 


Question Mark

Karnaval ücretli mi?


ÜCRETSİZDİR. Resmi hesaplarımızdan duyurduğumuz programlar kapsamındaki tüm etkinlikler ÜCRETSİZDİR. Karnaval programı ve organizasyonu dışında yapılan etkinlikler ücretli olabilir. 


Question Mark

Kostümlü Kortej geçişi ne zaman ve nerede olacak? Nereden başlayacak?


Kortej gününden birkaç gün önce tam güzergah ve saat sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır. 


Question Mark

Karnaval kortejine kostümsüz katılabilir miyiz?


Geçmiş yıllardan edindiğimiz tecrübeleri dikkate alarak, rengarenk kostümlerle özel hazırlıklar yapan gruplardan oluşacak kortejimizi, sivil katılımcılarımızın kaldırım kenarından izlemesini, kortejin görkemli ve coşkulu görüntüsünün korunması konusunda bizlere yardımcı olmanızı ÖNEMLE RİCA EDİYORUZ.


Yerli ve yabancı tüm misafirlerimizin, kortejin geçiş güzergahını DARALTMADAN kaldırımlardan izlemeleri organizasyonumuzun sağlıklı ve coşkulu geçmesi açısından çok çok önemlidir. Question Mark

Konser vermek veya herhangi bir aktivite-etkinlik yapmak istiyorum. Nereye başvurabilirim? 


www.nisandaadanada.com adresimizde ana sayfanın sağ üst bölümündeki BAŞVUR butonundan tüm etkinlik, kortej, yarışma vb. başvuruları yapabilirsiniz. Oradaki seçenekler dışında bir başvuru bulunmamaktadır. 


Question Mark

Hangi ünlüler gelecek?Bir çok ünlü isim Karnaval için davet edilmektedir fakat Karnaval gününe kadar hangi isimlerin katılacağı belli olmamaktadır. 


Question Mark

Ünlü isimler nerede oluyor? 


Karnaval’a katılan ünlü isimlerin çoğu 4 Nisan Cumartesi günü yapılacak kortej sonrası KONSER ALANINDA olmaktadır. Bunun dışında sürekli farklı yerlerde bulundukları için bizlerden fotoğraf vb. taleplerde bulunulmamasını önemle rica ederiz. Ayrıca, kortej sırasında lütfen fotoğraf çekilmek için kortej güzergahına GİRİŞ YAPMAYINIZ. Konser alanında ünlü isimlerle görüşebilirsiniz. Ayrıca, Karnaval boyunca sokaklarda da karşılaşmanız mümkün. 


Question Mark

Program belli oldu mu?


Karnaval programı Mart ayının 3. haftası duyurulmaktadır. 


Question Mark

Konserler olacak mı? Evet. 2020 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda ANA SAHNE’de ünlü isimlerle konserler olacak. Konser verecek isimler belli olduğunda resmi sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır. 


Question Mark

Portakal çiçekleri farklı tarihlerde daha iyi kokmuyor mu? 


Portakal çiçeklerinin tüm kenti saran kokuları mevsim durumuna göre 1-20 Nisan tarihleri arasında en yoğun dönemini yaşıyor. 


Question Mark

Nisan’da Adana’da neler yapmalı? 


Rahat giysileriniz ve ayakkabılarınızla yürüyüş mesafesinde bir kenti doyasıya yaşamak için kendinizi bütün gün sokaklara atmanızı önemle tavsiye ederiz. Kapalı mekanlara da, sadece ihtiyaç duyduğunuz kadar zaman ayırın. Özellikle akşam üstü şehrin caddelerindeki portakal çiçeği kokusunun yoğunluğunda arındığınızı, yaşama sevincinizin arttığını ve doğanın mucizesine tanıklık ettiğinizi göreceksiniz. Yani kısaca Adana’nın büyüleyici sokaklarında olmayı ihmal etmeyin.


Sokakları arşınlarken hemen her köşe başındaki farklı lezzetleri de tanıyacaksınız. Bu lezzetleri keşfederken, zengin mutfağın sokağa nasıl yansıdığının farkına ve tadına varacak, yıllar sonra bile unutulmayacak anlar yaşayacaksınız. Karnaval döneminde sokakların nasıl renklendiğine, 7’den 70’e tüm halkın hoşgörü ile birlikte eğlendiğine de en yakından şahitlik edeceksiniz. 


Question Mark

Nerede kalınır? Nerede yemek yenir? 


Sizlere kolaylık sağlaması için, Apple Store ve Google Play’den telefonunuza ücretsiz olarak indirebileceğiniz Nisan’da Adana’da mobil uygulaması da bulunuyor. İhtiyaç duyabileceğiniz birçok konuda asistanlık yapacak bu mobil uygulama; nerede ne yenir, hangi aktivite nerede ve saat kaçta, gezilebilecek tarihi yerler, oteller, meşhur mekanlar, ödüllü yarışmalar, anlık hediyeler gibi birçok konuyu, üstelik tek “tık” ile sizi o adrese götürecek kadar “misafirperver.” 


Question Mark

Kamp alanı var mı? Kamp alanındaki olanaklar neler? 


Merkez Park’ta nehir tarafında kamp alanı vardır. Çadır kurma alanı verilmektedir. Kamp alanının bulunduğu bölgede genel aydınlatma, güvenlik, su, tuvalet ve süpermarket imkanları vardır. Çadırlara elektrik çekilememektedir. 


Question Mark

Başka neler yapabiliriz? Sadece Adana mı?


Hayır tabi ki… Bir tavsiyemiz de özellikle uzak ülkelerden gelecek olanlar için… O kadar yolu gelmişken, Adana’dan günübirlik ulaşım mesafesinde birçok yeri de görme şansım olmaz mı diyenler için de o kadar çok seçenek var ki. Kapadokya bölgesine arabayla 2,5 saat gibi bir sürede gidip, akşam geri Adana’ya dönebilirsiniz örneğin. Yine Adana’ya çok yakın olan Tarsus (30 dakika), Mersin (45 dk), İskenderun (1 saat), Antakya (2 saat), Gaziantep (2,5 saat) birçok bölgeye de günlük geziler planlayabilirsiniz.


Biz hazırız…Zengin yemek kültürü, denizi, dağları, ovaları, yaylaları, binlerce yıllık geçmişi, insanı, sanatı ve yerinde yaşadığınızda sizleri mutlu edecek onlarca farklı tadıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da Adana’ya sizleri bekliyor olacağız… 


Question Mark

Stant başvuruları ne zaman?


Başvuru tarihleri ve koşulları sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır. Ancak şu aşamada sosyal medya hesaplarımızda stantlar ile ilgili sorulara cevap veremiyoruz.


Karnaval komitesine satış stantları ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmamasını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Stant konusunda tarafımıza ulaşan mesajlar değerlendirilmeyecek ve cevaplanmayacaktır.


Karnaval komitesinin belirtmiş olduğu görüşler sadece tavsiye niteliğinde olup, konuyla ilgili yerel yönetimlerin alacağı kararlar, uygulamalarda değişikliklere yol açabilir. Bu tür uygulama değişiklikleri, karnaval komitesiyle ilgili değildir.


Question Mark

Gürültüden vb. konulardan şikayetçiyiz. Lütfen bir çözüm bulun.!

Diyorsanız KISA BİR NOT: 


Sizlerden gelen tüm eleştirileri not ettik. Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile yapılan değerlendirme toplantısında da tüm eleştirileri değerlendirdik. Trafik, stantlar, kortej, davulcular, çevre temizliği, vb. konularla ilgili alınması gereken önlemler için resmi kurumlar ile birlikte planlamalar yapılacaktır. 


KARNAVAL KOMİTESİ SADECE SPONSOR ŞİRKETLERİN STANTLARININ DÜZENLENMESİNDEN SORUMLUDUR.

Geçmiş yıllardan edindiğimiz tecrübe ve bize ulaşan taleplere göre stantların tek bir bölgede yoğunlaşmamasını, özellikle Toros Caddesi, Atatürk Caddesi, Ziyapaşa Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı başta olmak üzere daha geniş bölgelere yayılmasını önemle tavsiye ederiz. 3-7 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda birçok etkinlik yapılması planlandığından, şehrin birçok noktasında hareketlilik söz konusu olacaktır.


Caddeler boyunca her bir kaldırımda en fazla 2 sıra stant kurulmasını önemle tavsiye ederiz.


Karnaval stantlarında, karnaval ruhuna uygun ürünlerin dışında satış olmamalı, siyasi ve ideolojik içerikli unsurlara yer verilmemelidir.


Karnaval komitesine satış stantları ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmamasını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Stant konusunda tarafımıza ulaşan mesajlar değerlendirilmeyecek ve cevaplanmayacaktır.


Karnaval komitesinin yukarıda belirtmiş olduğu görüşler tavsiye niteliğinde olup, konuyla ilgili yerel yönetimlerin alacağı kararlar, uygulamalarda değişikliklere yol açabilir. Bu tür uygulama değişiklikleri, karnaval komitesiyle ilgili değildir.