x Adana Çevresi | Nisanda Adana'da

ADANA ÇEVRESİ

ADANA ÇEVRESİ

Anavarza Kalesi

ANAVARZA KALESİ

Adana’ya yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta olan Anavarza Kalesi, Kozan, Ceyhan ve Kadirli ilçelerinin kesiştiği yerde, Kozan’ın sınırlarında bulunuyor. Bazı kaynaklara göre ise Hititler tarafından kurulmuş Anavarza kenti. Bu kent ve kale, çeşitli kültürlerin birbirine etkilemesine vesile olmuştur. Ünlü roman yazarımız Yaşar Kemal’in İnce Memed romanındaki bir bölüm Anavarza’da geçmiştir. Bu tarihi kaleyi ve şehri gezmek, sizi bulunduğunuz tarihten bir süre için koparacak ve farklı bir zamanda hissetmenizi sağlayacak.

Adres: Dilekkaya Mahallesi, 01500 Kozan/Adana

YOL TARİFİ

VARDA KÖPRÜSÜ

Varda Köprüsü, Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) Köyü'nde bulunan, yöre halkının "Koca Köprü" diye andığı köprüdür. Hacıkırı Demiryolu Köprüsü ya da 1912'de Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak bilinir. Adana'ya uzaklığı karayolu ile Karaisalı üzerinden 64 km'dir. Demiryolu ile Adana'ya mesafesi 63 km’dir. Çelik kafes taş örme tekniği ile yapılmıştır. 6. Bölge sınırları içindedir. 1912 yılında hizmete açılmıştır. Köprünün yapılış amacı İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamaktır. Günümüzde James Bond’un Skyfall filmi ile ünlenmiştir.

Adres: Karaisalı İlçesi Adana

YOL TARİFİ

ASHAB-I KEHF YEDİ UYURLAR MAĞARASI

Mersin'e bağlı Tarsus'un kuzeybatısında Dedeler köyünde yer alan Yedi Uyuyanlar Mağarası, Müslüman ve Hristiyanlarca kutsal sayılır. Kuran-ı Kerim’in Kehf suresinde sözü edilen bu mağaraya 15-20 merdivenle inilir. Halk arasında Ziyaret Dağı olarak bilinen dağ, konik biçimi ve topoğrafik görünümü itibarıyle doğal bir özellik arz eder. Mağara, 300 metrekare büyüklüğünde 10 m yüksekliğindedir. Mağaranın içinde üç tünel mevcuttur. Ashab-ı Kehf Mağarası’nın yanına Osmanlı Padişahı Abdulaziz tarafından 1873 yılında bir mescit yaptırılmıştır.

Adres: Dedeler, 33400 Tarsus/Mersin

YOL TARİFİ

MİSİS KÖPRÜSÜ

Adana’ya bağlı Yakapınar yakınlarda bulunan Misis Harabeleri, adını Kilikyalı savaşçı Mapsos’tan alır ve İpek Yolu’nun önemli duraklarından biri olarak kullanılır. Köyün girişindeki tek katlı küçük müzede sergilenen Bizans mozaiklerinin en ilginç olanı ise Nuh’un tufandan kurtuluşunu tasvir eden 6. yüzyıl tarihli yer mozaiğidir.

Adres: Geçitli Cumhuriyet Yüreğir/Adana

YOL TARİFİ

YILANKALE

Ceyhan’a 13 kilometre uzaklıktaki Yılankale'nin, Bizanslılar zamanında yaptırıldığı varsayılır. Ceyhan Ovası’na tamamen hâkim, çok sarp bir tepe üzerine kurulmuştur. Eski adı Govara (Kovara) olan kaleye, yörede Şahmeran efsanesinin geçtiği yer olarak kabul edilmesinden dolayı, ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi 17'nci yüzyılda Şahmeran Kalesi adını vermiştir.

Adres: Ceyhan İlçesi/Adana

YOL TARİFİ

ŞAR ANTİK KENTİ

Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde bulunan Şar Antik Kenti, Roma dönemi ait eserleri bünyesinde barındırır. Özellikle amfi tiyatrosu ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam eden antik kent, Bizans döneminden de kilise kalıntılarına sahiptir.

Adres: Cumhuriyet, Kızıltepe Cd. No:8 Tufanbeyli/Adana

YOL TARİFİ

BELEMEDİK YAYLASI

Pozantı’ya 9 km mesafedeki Belemedik Yaylası, ziyaretçilerin yoğun ilgisine alışıktır. 3 kilometre uzunluğuyla harika bir doğaya sahip yayla, bahar aylarındaki çiçek kokusuyla insanı kendine aşık eder. Bölgede eski evler terk edilmiş olup, inşaat yasağı vardır. Ahşap ev yapmak isteyenlere izin verilir. Yaylada kamp yapmak isterseniz, tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor. Doğa fotoğrafları çekip, tabiatın tam ortasında huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.

Adres: Belemedik Yaylası/Pozantı/Adana

YOL TARİFİ

HORZUM YAYLASI

Ahşap evleri, yemyeşil bitki örtüsü ve yayla insanlarıyla Adana'nın coğrafyasını ve geleneksel yaşantısını gözler önüne seren Horzum Yaylası'nı mutlaka ziyaret etmeli, doğanın sizi kucaklamasına izin vermelisiniz. Horzum Yaylası çam, çınar, üzüm bağları ve meyve ağaçları ile iç içedir. Bölgeye yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve minibüslerle yaz-kış yıl boyunca gidilebilir, kamp kurularak piknik yapılabilir.Kır kahveleri ve bakkalları da olan yaylada bırakın çam ağaçları size eşlik etsin, meyve ağaçları en yakın arkadaşınız olsun.

Adres:Kozan İlçesi/ Adana

YOL TARİFİ

SU SPORLARI

Su sporları bakımından her türlü imkâna sahip olan Adana, Türkiye’nin önemli bir merkezi olarak öne çıkmaktadır. Adana'da baraj gölü çeşitli yarışmalara yaptığı ev sahipliği ile sayısız sporcu yetiştirmektedir. Yüzme, kürek, kano yarışları düzenlenmekte olan Seyhan Barajı Gölü iklim ve rüzgârı açısından yılın 12 ayı sporcuları ağırlamaktan şeref duyuyor.

Adres:Dörtler, Baraj Cad. Seyhan/Adana

YOL TARİFİ