ADANA LEZZETLERİ

ADANA LEZZETLERİ

ADANA KEBABI

Namı, şehrin ötesine geçen Adana Kebabı’nı yiyecekseniz mutlaka dürüm olarak tercih etmelisiniz. Kebabın tüm sosunun dürümün sonuna toplandığı o eşsiz lezzeti ancak böyle deneyimleyebilirsiniz. Adana Kebabı dediğinizde kuşbaşı olmasını istiyorsanız da mutlaka belirtmelisiniz, çünkü Adana’da kebap isterseniz, sofraya kıyma kebap gelir. Yanında ikram olarak gelen domates, yeşil biber, süs biberi turşusu, tere, nane, turp, sumaklı soğan salatası ile sofranız donanır. Size de bu sofranın tadını çıkarmak düşer.

LAHMACUN

Bildiğiniz tüm lahmacunları unutun! Bir başkadır Adana’nın lahmacunu. Ne büyük boydur ne de fındık boy… İkisinin ortasında, bir boyutta ve yuvarlıktır. Bir porsiyonda beş tane servis edilir ve lezzeti sizi alır götürür. Kebapçıların fırınlarının soğuk olduğu zamanlarda çok başarılı sonuçlar vermeyeceğinden, Adana’da lahmacunu öğle ya da akşam saatlerinde yemelisiniz.

CİĞER KEBABI

Adana'nın markalaşan geleneği olan ciğer olmadan kahvaltı düşünülemez. Tarihi Büyüksaat çevresinde her pazar sokak aralarına kurulan ocaklarda kebapçılar, bir asırdır yüzlerce kilo günlük kesim ciğerleri müşterilerinin damak zevkine sunuyor.

BİCİ BİCİ

Yalnızca Adana’da bulabileceğiniz bici bici; rendelenmiş buz, nişasta, pudra şekeri ve şerbetin karışımından oluşan şahane bir tatlı. Özellikle yaz aylarının bir numaralı ferahlatıcısı bici bici, eskiden sokak aralarında satılırken artık Adana’nın her yerinde bulunabiliyor.

SIKMA

Sıkça gözleme ile karıştırılan sıkma, içi peynir veya patates gibi malzemelerle doldurulan bir hamur çeşididir. Özellikle sabah kahvaltılarında, yanında ayran ile yenildiğinde güne güzel başlamanız için en büyük adımı atar.

KAZAN SİMİDİ

Şekersiz ve örgülü kazan simidi, taş fırında pişirilerek yapılıyor ve Çukurova’ya has lezzetiyle gönüllere taht kuruyor.

AŞLAMA

Meyan kökü şerbetinin Adana’daki adı aşlama ve özellikle serinlemek için tercih ediliyor. Buzlu çay tadına yakın aşlama, serinletici etkisiyle herkesin göz bebeği. Sırtlarında güğüm ile dolaşan seyyar satıcılara Adana’nın her yerinde rastlayabilirsiniz.

ŞALGAM

Mayalanarak yapılan, mayalandıkça kendine özgü sodamsı keskin tadına ulaşılan şalgam, Adana’da bulmakta asla zorlanmayacağınız bir içecek. Fırsatınız olursa taneleri ile tatma şansına mutlaka ulaşmalısınız. Bir not; iyi şalgam içmek istiyorsanız acı konulmayanını tercih edin.

BÖREK

Baklava hamuru kadar ince hamurdan açılan yufkalarla yapılan Adana böreği, peynirlisi kadar kıymalısı ile de lezzet şöleni yaşatıyor. Servis edilirken ince dilimlenen böreklerin yanında da mutlaka söğüş domates ve turşu ikram ediliyor.

ŞIRDAN

Kuzunun midesinden yapılan şırdan, Adana’nın en eski ve yöresel yemeklerinden biridir. Yaz-kış, her köşe başında bir şırdancıya rastlayabilirsiniz. Şırdanın üzerine bolca atacağınız kimyon, yemeğinize ayrı bir lezzet katacak.

ÇORBA

Kış aylarının vazgeçilmez çorbaları, Adana’nın kendine has yorumlarıyla içimizi daha da ısıtıyor. Adana’da kebaplarınızından önce mutlaka yüksük çorbası, dul avrat çorbası ve analı kızlı çorbayı denemelisiniz. Ayrıca paça çorbalarını Adana’da yedikten sonra başka bir yerde beğenmeyeceksiniz.

HAMBURGER

Her yemeği kendilerine göre yorumlayan Adana, hamburgeri de listesine ekliyor ve yalnızca Adana’da bulabileceğiniz bir versiyonuyla karşımıza çıkıyor.

TATLI

Yolda yürürken önünüze çıkan tatlılara sakın karşı koymayın. Yalnızca Adana’da yiyebileceğiniz lezzetteki tatlıların damağınızda bıraktığı o hisse kapılmaya izin verin.

BALIK

Adana’da balık yemenin, manzaraya dalıp gitmenin zevkinden mahrum kalmayın.