Ali Haydar Bozkurt Kimdir?

New

Ali Haydar Bozkurt Kimdir?

1967 yılında doğdum. Hayatımın ilk 29 yılını, Nisan’da sokakları portakal çiçeği kokan Adana’da yaşadım.


Bu süre zarfında, eğitim hayatımın yanı sıra, profesyonel olarak tiyatro çalışmaları yaptım. Ayrıca uzun yıllar lisanslı basketbol oynadım. Fotoğrafçılık, müzik vb. hobilere de bir hayli zaman ayırdım.


Düzenli olarak belirli aralıklarla mutlaka Adana’yı ziyaret etmeye devam ediyorum.


Ancak, özellikle de her yıl Nisan’da, yani biz Adana sevdalılarının deyimiyle Portakal Çiçeği Mevsimi’nde, dünyanın neresinde olursam olayım mutlaka Adana’ya gelmeye devam ediyorum. Sadece 1 yıl yapamamıştım bunu. O yıl da sağ olsunlar, öğretmenim, sevdiğim dostlarım topladıkları portakal çiçeklerini kavanozlara koyup kargo ile bana göndermişlerdi. Bir hafta o kavanozları saklamıştım buzdolabımda. Her gün sabah akşam kavanozları açıp kokluyor, gözlerimi kapatıp Nisan’da Adana sokaklarında dolaştığımı hayal ediyordum. Bunu daha önce yaşamamış bir insana anlatmak biraz zordur belki. Ama bir kez yaşayanın ömür boyu aklında kalacak bir güzelliktir.


Her Nisan’da mutlaka Adana’ya gidiyor, özellikle de portakal çiçeklerinin en yoğun koktuğu akşamüzeri saatlerinde kot pantolonumu, tişörtümü ve olmazsa olmaz beyaz Converse’lerimi giyip şehrin caddelerine çıkıyorum. Saatlerce yapmaktan yorulmadığım, bıkmadığım bir şey bu yürüyüşler… Geçtiğim her yerde farklı bir anı... Fonda dalga dalga o müthiş portakal çiçeği kokuları… Herkesi ve her şeyi sevdirebilecek kadar ruhumu yıkayan o büyülü koku…


Biz çocukken Adana’da şehir merkezine çok yakın portakal bahçeleri de vardı ve akşamüzeri oldu mu, rüzgar o bahçelerden topladığı portakal çiçeği kokularını şehrin sokaklarına taşırdı. Geçtiği her yerde dalga dalga çarpardı yüzümüze… Şimdi, şehir merkezindeki portakal bahçeleri yok belki ama tüm sokaklardaki portakal (turunç) ağaçları ve şehir merkezindeki parklardaki ağaçlar sayesinde, yürüdüğünüz tüm caddelerde aynı kokuyu bulabilirsiniz.

Adana’da sosyal, sanatsal ve spor ağırlıklı bir eğitim hayatım oldu. Ayas Koleji mezunuyum. Hatta okulun ilk erkek mezunlarındanım. Sınıfta sadece 2 erkek okumuştuk. Tek sorunumuz, sınıflararası basketbol maçlarında erkek takımı kuramadığımız için kız-erkek karışık takımlar kurmak zorunda oluşumuzdu. Şanslıydık… Ömür boyu anlatacağımız anılarımız, ömür boyu kopmayacağımız dostluklarımız olmuştu.

Üniversite yıllarında da Adana’dan kopmamış ve Çukurova Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olmuştum.


Tüm öğrenim hayatım boyunca hiç ders çalışmadım. Ders dışı zamanlarım tiyatro, basketbol, müzik, fotoğraf gibi uğraşlarla o kadar doluydu ki, ders çalışacak vaktim olmuyor, bu nedenle de dersleri, derste dinleyerek öğrenmeye çalışıyordum. Buna rağmen başarılı bir öğrenci oldum sanırım.


1996 yılında (29 yaşındaydım o tarihte) biraz geç kalmış olmakla beraber, profesyonel çalışma hayatına başlamak için İstanbul'a geldim.


Bu süre zarfında farklı şirketlerde farklı görevlerde bulundum. Halen, Toyota Türkiye CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimle birlikte, ALJ Holding CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmekteyim.


Başarının “Fark yaratmaktan” geçtiğine, dünyadaki tüm iyiliklerin ve güzelliklerin gerçekleştirilmesi için en temel unsurun doğru iletişim olduğuna inanırım.


Tüm bu sebeplerden Adana’ya özgü, fark yaratan güzellikleri sizlerle paylaşmak istedim. Bu sitenin kurulmasındaki en temel amaç, Adana’nın pek az bilinen portakal çiçeği mevsimini ve bu mevsimdeki güzellikleri olabildiğince çok kişiye anlatmaktır.


Buradan hareketle, “Nisan’da Adana’da!” sloganı ile yola çıkmış bulunuyoruz. Adanalı olan, olmayan tüm dostların desteği ile bu harekâtı büyütüp, her Nisan daha fazla kişinin Adana’ya gitmesini, bu müthiş deneyimi yaşamasını sağlamak istiyoruz.


Bu davet, hiçbir şekilde siyasi veya ticari bir amaç gütmemektedir. Bu konudaki hassasiyetimizi sonuna kadar koruyarak, sadece bir “sevgi” işi ortaya koymak ve bu güzelliği, Nisan’da Adana’da bizlerle yaşamak isteyen herkesi Adana’ya davet etmek istiyoruz.


Normalde portakal çiçeği mevsimi her yıl iklim durumuna göre birkaç gün farklılık gösterebilmekle beraber, yaklaşık olarak 5-20 Nisan tarihleri arasına denk gelmektedir. Bu sebeple portakal çiçekleri kokusunun en yoğun olduğu Nisan'ın ilk haftası bizlere eşlik etmenizi bekliyoruz. Elbette, sadece 1 günlük program yapmamanızı da tavsiye ederim. Bu sitenin içerisindeki ilgili bölümde, “Adana’da Neler Yapılır?” konusunda da sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.