SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Merak ettiğin soruların cevapları burada!

2024 yılında 12.si organize edilecek Karnaval dahilindeki sanat ve performans aktiviteleri 13-21 Niisan tarihinde gerçekleşecektir.

Bu yıl 12. düzenlenecek olan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnaval 13-21 Nisan tarihleri arasında yapılacaktır.

Adana sokaklarında 1 milyondan fazla kişinin Karnaval coşkusunu yaşadığı muhteşem bir organizasyon gerçekleşiyor. Sizlerden gelen soru ve önerilerden de gördüğümüz kadarıyla kimi katılımcılar Karnaval’ın doruk noktasına çıktığı hafta sonunda Adana’da olmayı tercih ederlerken kimi misafirlerimiz de daha sakin olan Karnaval sonrasındaki günleri tercih etmektedirler. Dolayısıyla sokak karnavalının ve aktivitelerin coşkusunu yaşamak isteyenler için en uygun tarihlerde olacaktır. Nisan’da Adana’da olmanın keyfini portakal çiçekleri kokusu eşliğinde, daha sakin dönemde deneyimlemek isteyenler içinse Nisan ayının ilk haftaları program yapmalarını tavsiye etmekteyiz. Mesela nisan ayında gelip daha sakin bir dönemde Adana sokaklarında portakal çiçeklerinin eşsiz kokusu eşliğinde doyasıya gezebilirsiniz. Ayrıca, portakal çiçekleri mevsimsel olarak değişiklik göstermekle birlikte, Nisan ayı boyunca Adana sokaklarının portakal çiçeği kokacağını öngörüyoruz.

Yurt içinden ve dışından yüz binlerce kişiyi Adana’da buluşturması beklenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, şehrin dört bir yanında sizleri bekliyor. Bu sene sayısı 100 den fazla farklı etkinliği Atatürk Parkı, Merkez Park, Tarihi Kent Merkezi, Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam, Ceyhan ve Kozan ilçelerindeki açık hava etkinlik alanlarında, ayrıca çok sayıda salonda gerçekleştireceğiz.

13-21 Nisan 2024 tarihlerinde yapılacak olan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnaval etkinlikleri netleştiğinde web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşılacaktır. Takipte Kalın

Karnavalda çok sayıda yerli ve yabancı sanatçı sahne alacak. Birçok ünlü isim de sokaklarda olacak. Program belli olduğunda @nisandaadanada isimli resmi sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden duyuru yapılacaktır.

Etkinliklerimizi en iyi şekilde deneyimleyebilmeniz için planlıyoruz. İlk aşamada etkinliklerimizi tek tek @nisandaadanada sosyal medya hesaplarımızdan duyuruyoruz. Tam tarih, saat ve yer bildirimlerinin yer aldığı tüm program ise Karnaval tarihi yaklaştığında duyurulacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından programa dahil edilecek olan birkaç özel etkinlik dışında, resmi hesaplarımızdan duyuracağımız tüm etkinlikler ÜCRETSİZ'dir.

Güvenlik sebebiyle Ana Kortej gününde tam güzergah ve saat @nisandaadanada isimli sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır. Ayrıca karnaval günlerinde çok sayıda mini kortej olacaktır.

Geçmiş yıllardan edindiğimiz tecrübeleri dikkate alarak rengarenk kostümlerle özel hazırlıklar yapan gruplardan oluşacak kortejimizi; sivil katılımcılarımızın kaldırım kenarından izlemesini, kortejin görkemli ve coşkulu görüntüsünün korunması konusunda bizlere yardımcı olmanızı ÖNEMLE RİCA EDİYORUZ.

Yerli ve yabancı tüm misafirlerimizin, kortejin geçiş güzergahını DARALTMADAN kaldırımlardan izlemeleri organizasyonumuzun sağlıklı ve coşkulu geçmesi açısından çok çok önemlidir.

Karnaval tarihleri boyunca hergün konserler olacaktır ve tamamen ÜCRETSİZ olarak gerçekleştirilecektir.

Ana sahne/Karnaval konseri yeri Karnaval tarihi yaklaştıkça duyurulacaktır.

Evet, 2024 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı boyunca farklı sahnelerde konserler olacak. Konser verecek diğer isimler belli olduğunda resmi sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

Tüm dünyada, karnaval, festival, fuar benzeri etkinliklerin olduğu dönemlerde konaklama fiyatları artmaktadır. Serbest piyasa ekonomisinin bir sonucu olarak fyatlar tamamen arz-talep dengesine göre değişmektedir. Otellerde yer bulamayan veya bütçesi kısıtlı misafirlere günlük ev/oda kiralama uygulamalarına bakmalarını tavsiye ederiz. Ayrıca, karnaval sırasında Merkez Park yerleşkesinde büyük bir kamp alanı mevcut olacaktır. Çadır imkanı olan misafirler bu alanda konaklayabilirler.

Merkez Park’ta nehir tarafında kamp alanı olacaktır. Çadır kurma alanı verilecektir. Kamp alanının bulunduğu bölgede genel aydınlatma, güvenlik, su, tuvalet ve süpermarket imkanları vardır. Çadırlara elektrik çekilememektedir.

Ayrıca karavanlar için de alan tahsisi yapılacaktır.

www.nisandaadanada.com adresimizden tüm etkinlik, kortej, yarışma vb. başvurularınızı yapabilirsiniz. Oradaki seçenekler dışında bir başvuru bulunmamaktadır. Aktivite-Etkinlik başvurularının stant başvurularıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. .

Bir çok ünlü isim Karnaval için davet edilmektedir; fakat Karnaval gününe kadar hangi isimlerin katılacağı belli olmamaktadır.

Karnaval’a katılan ünlü isimler ana kortejde ve kortej sonrası kortej konser alanında olmaktadır.

Rahat giysileriniz ve ayakkabılarınızla yürüyüş mesafesinde bir kenti doyasıya yaşamak için kendinizi bütün gün sokaklara atmanızı önemle tavsiye ederiz. Kapalı mekanlara da sadece ihtiyaç duyduğunuz kadar zaman ayırın. Özellikle akşam üstü şehrin caddelerindeki portakal çiçeği kokusunun yoğunluğunda arındığınızı, yaşama sevincinizin arttığını ve doğanın mucizesine tanıklık ettiğinizi göreceksiniz. Yani kısaca Adana’nın büyüleyici sokaklarında olmayı ihmal etmeyin.

Sokakları arşınlarken hemen her köşe başındaki farklı lezzetleri de tanıyacaksınız. Bu lezzetleri keşfederken zengin mutfağın sokağa nasıl yansıdığının farkına ve tadına varacak, yıllar sonra bile unutulmayacak anlar yaşayacaksınız. Karnaval döneminde sokakların nasıl renklendiğine, 7’den 70’e tüm halkın hoşgörü ile birlikte eğlendiğine de en yakından şahitlik edeceksiniz.

Nisan’da Adana’da web sitemiz ihtiyaç duyabileceğiniz birçok konuda asistanlık yapabilir. Nerede ne yenir, görülmesi gereken yerler, oteller gibi birçok konuyu www.NisandaAdanada.com adresimizde bulabilirsiniz.

Hayır tabii ki… Bir tavsiyemiz de özellikle uzaklardan gelecek olanlar için… O kadar yolu gelmişken Adana’dan günübirlik ulaşım mesafesinde birçok yeri de görme şansım olmaz mı diyenler için de o kadar çok seçenek var ki... Kapadokya bölgesine arabayla 2,5 saat gibi bir sürede gidip akşam Adana’ya dönebilirsiniz örneğin. Yine Adana’ya çok yakın olan Tarsus (30 dakika), Mersin (45 dk), Gaziantep (2 saat) gibi birçok bölgeye de günlük geziler planlayabilirsiniz.

Biz hazırız! Zengin yemek kültürü, denizi, dağları, ovaları, yaylaları, binlerce yıllık geçmişi, insanı, sanatı ve yerinde yaşadığınızda sizleri mutlu edecek onlarca farklı tadıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da Adana’ya sizleri bekliyor olacağız.

Satış stantları Merkez Park, Atatürk Parkı ve Tarihi Kent Merkezinde yer alacaktır.

Sizlerden gelen tüm eleştirileri not alıyoruz. Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile yapılan değerlendirme toplantısında da tüm eleştirileri değerlendiriyoruz. Trafik, stantlar, kortej, davulcular, çevre temizliği vb. konularla ilgili alınması gereken önlemler için resmi kurumlar ile birlikte planlamalar yapılacaktır.

Fakat sizlerden de bir ricamız olacak. Sokaklarda kutlayacağımız karnavalda çevreyi kirletmemeye, sokaklarımızı temizleyen görevli arkadaşlarımızın iş yükünü artırmamaya da özen gösterelim. Bu karnavalın onların da karnavalı olduğunu unutmayalım lütfen.