ADANA ve ÇEVRESİNDE 1 HAFTA

ADANA ve ÇEVRESİNDE 1 HAFTA

kleopatra kapisi

1. GÜN

TARSUS-MERSİN-NARLIKUYU

Bir çok Anadolu şehrinden büyük olan Tarsus; Mersin’in bir ilçesi. 8000 yıllık bir geçmişe sahip olan Tarsus adını kent tanrısı Sandon’dan almıştır. Tarsus’ta, Bizans döneminde surlar varmış. Surların 3 kapısı bulunurmuş. Dağ Kapısı, Adana Kapısı ve Deniz Kapısı. Mısırlı İbrahim Paşa 1835’de surları yıktırmış. Geriye yalnızca bu kapı kalmış. Tarihte 13 tane kraliçe Kleopatra var ama en çok bilineni VII. Kleopatra. O dönemde Akdeniz, Tarsus’a kadar uzanırmış ve Kleopatra Kapısı; Deniz Kapısı olarak kullanılırmış. Gemi ile gelenler bu kapıdan girermiş. Tarsus’a gelirseniz Kleopatra Kapısı‘nı mutlaka ziyaret edin. Şahmeran Hamamı, Ulucami ve Tarsus Şelalesi de görülmeye değerdir.

Kapadokya

2. GÜN

KAPADOKYA

Narlıkuyu’nun üstündeki Yörük sofralarında denize nazır bir kahvaltı yapıyor ve hemen Kapadokya’ya doğru yola çıkıyoruz. 3 saatte ordayız. 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan Kapadokya'dan sonra yolda Derinkuyu Yeraltı Şehri'ne ve Ihlara Vadisi'ne uğruyoruz. Sonra da Göreme Açık Hava Müzesi'ni geziyoruz. Konaklama için tavsiyemiz elbette Göreme’deki nefis mağara pansiyonlardan birisi.

Varda Köprüsü

3. GÜN

POZANTI-KAPIKAYA-VARDA KÖPRÜSÜ

Günün ilk ışıkları ağarmadan ayaktayız. Zira muhteşem Kapadokya’yı bir de balonla havadan görmek lazım. İsterseniz birkaç saat daha oyalanıp Avanos’a uğrayabilir ya da şarap tadımlarına katılabilirsiniz. Ardından rotamız güney! İki saatte öğlen Pozantı Şekerpınarı’nda tarihi Akköprü’nün yanı başında pirzola ziyafeti çekiyoruz. Buradan otobanı takip etmek yerine Çakıt Vadisi’nin yolunu izliyor, Kapıkaya ve muhteşem Varda Köprüsü’ne uğruyoruz. Gece nihayet Adana’dayız!

Varda Köprüsü

4. GÜN

ANAVARZA KARATEPE ASLANTAŞ

Sabah Misis ve Yılankale’de kısa birer mola veriyor, öğleye doğru Anavarza Ören Yeri’ne ulaşıyoruz. Öğleden sonra Karatepe-Aslantaş Milli Parkı ve Açık Hava Müzesi’ni ve Kastabala Antik Kenti’ni geziyoruz. Akşam ziyafeti için güneyin birbirinden meşhur iki sofrasından birini seçebilirsiniz. Antakya ya da Gaziantep! Her ikisi de son ziyaret noktamızdan 90 dakika!

Antakya Gaziantep

5. GÜN

GAZİANTEP

Eğer soluğu Gaziantep’te aldıysanız Gaziantep Mozaik Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten gezebileceğiniz yerler arasında. Enerjiniz çoksa Şanlıurfa’ya geçip Adana’ya ertesi gün dönebilirsiniz. Ancak biz öğleden sonra Adana yolcusuyuz. Çünkü akşamüstü Yumurtalık’ta bir balık molası verip Adana’ya öyle geçeceğiz.

Antakya Gaziantep

6. GÜN

ADANA VE PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI

Büyük gün geldi çattı. Sabah Seyhan Baraj Gölü'nün etrafında bir tur atıyor, kahvaltımızı ediyor, göl ve nehrin kentle eşsiz birlikteliğini takdir ediyoruz. Öğleden sonra kent merkezine inmenin zamanı. Zira karnaval coşkusu çoktan şehri sarmıştır. Öğleden sonra karnaval kortejine katılıyor, gecenin geç saatlerine kadar şehirdeki çeşit çeşit müzikal ve kültürel etkinlikler arasında mekik dokuyor, nefis Adana mutfağının tadını çıkarıyoruz

Antakya Gaziantep

7. GÜN

ADANA VE KARATAŞ

Büyük gün geldi çattı. Sabah Göl’ün etrafında bir tur atıyor, kahvaltımızı ediyor, göl ve nehrin kentle eşsiz birlikteliğini takdir ediyoruz. Öğleden sonra kent merkezine inmenin zamanı. Zira karnaval coşkusu çoktan şehri sarmıştır. Öğleden sonra Karnaval kortejine katılıyor, gecenin geç saatlerine kadar şehirdeki çeşit çeşit müzikal ve kültürel etkinlikler arasında mekik dokuyor, nefis Adana mutfağının tadını çıkarıyoruz