SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Merak ettiğin soruların cevapları burada!

Bu yıl 10’uncusu organize edilecek Karnaval dahilindeki sanat ve performans aktiviteleri 23-27 Mart tarihleri arasında her gün şehrin farklı noktalarında sizlerle buluşacak. Türkiye'nin ilk ve tek karnavalı olma özelliğini taşıyan “Nisanda Adana’da” 23 Mart Çarşamba günü başlayacak. 26 Mart Cumartesi günü ise resmi açılış, kostümlü kortej ve karnaval konseri gerçekleştirilecek. 27 Mart Pazar günü sona erecek karnavalda çok sayıda eğlenceli etkinliğin yanı sıra kültürel ve sanatsal aktiviteler ile birlikte ilgi çekici projeler de yer alacak. Karnaval coşkusunu yaşamak isteyenler için en yoğun katılımın gerçekleşeceği günler, hafta sonuna denk gelen 25-27 Mart tarihleri olacaktır. Sanat ve performans aktiviteleriyle birlikte dilerseniz dans edip şarkılar söyleyebilir, hatta çılgın kostüm ve makyajlarla aktivite alanlarında boy gösterebilirsiniz.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

23-27 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Karnaval etkinlikleri, sabah 10:00 civarında başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürmektedir. İyi eğlenceler dileriz.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Bu yıl Nisan ayının Ramazan Ayı olması nedeniyle karnaval tarihini bir hafta öne çekerek 23-27 Mart 2022 olarak belirledik. Başka illerden gelmeyi planlayanların ve Adanalıların yeme içme ve eğlence etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri bir karnaval ortamı sunmayı planlıyoruz. Böylelikle, karnavalımızın özellikle hafta sonu bölümlerinde Adana esnafına büyük bir ekonomik potansiyel sağlanacaktır.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Adana sokaklarında 1 milyondan fazla kişinin Karnaval coşkusunu yaşadığı muhteşem bir organizasyon gerçekleşiyor. Sizlerden gelen soru ve önerilerden de gördüğümüz kadarıyla kimi katılımcılar Karnaval’ın doruk noktasına çıktığı hafta sonunda Adana’da olmayı tercih ederlerken kimi misafirlerimiz de daha sakin olan Karnaval sonrasındaki günleri tercih etmektedirler. Dolayısıyla sokak karnavalının ve aktivitelerin coşkusunu yaşamak isteyenler için en uygun tarih 23-27 Mart olacaktır. Nisan’da Adana’da olmanın keyfini daha sakin dönemde deneyimlemek isteyenler içinse takip eden günler için program yapmalarını tavsiye etmekteyiz. Mesela nisan ayında gelip daha sakin bir dönemde Adana sokaklarında portakal çiçeklerinin eşsiz kokusu eşliğinde doyasıya gezebilirsiniz. Ayrıca, portakal çiçekleri mevsimsel olarak değişiklik göstermekle birlikte, 23-27 Mart tarihleri arasındaki dönemde de Adana sokaklarının mis gibi portakal çiçeği kokacağını öngörüyoruz.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Yurt içinden ve dışından yüz binlerce kişiyi Adana’da buluşturması beklenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, 2 yıl aradan sonra tekrar sokaklarda kutlanacak. Karnaval, şehrin dört bir yanında sizleri bekliyor. Bu sene onlarca farklı etkinliği Atatürk Parkı ve Merkez Park açık hava alanlarında ve ayrıca çok sayıda etkinlik salonunda gerçekleştireceğiz.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı olma özelliğini taşıyan karnaval, 23 Mart Çarşamba günü başlayacak ve 26 Mart Cumartesi günü resmi açılış, kostümlü kortej ile Haluk Levent’in sahne alacağı karnaval konseri gerçekleştirilecek. Bunun yanında birbirinden renkli kostümleriyle çeşitli koroların ve sanatçıların konserleri de karnaval coşkusunu zirveye taşıyacak. Karnavalın sürprizlerinden biri de Türkçeyi çok iyi konuşup bağlama çalmayı öğrenen Japon Yukari Fumuro olacak. Türküleriyle karnavalı renklendirecek olan Yukari Fumuro’ya yine Japonya’dan Hikaru Wakita eşlik edecek. 27 Mart Pazar günü sona erecek karnavalda, çok sayıda eğlenceli etkinliğin yanı sıra kültürel ve sanatsal aktiviteler ile birlikte ilgi çekici projeler de yer alacak. Portakallı Lezzetler Yarışması, Halk Koşusu, Rengarenk Fest, Su Korteji, TJK Pony Club, KindyRoo Çocuk Etkinlikleri, Uluslararası Tanıtım Stantları, Gastronomi Fikir Kulübü’nün Hızlı Dürüm Yeme Yarışması ve Mutfak Workshop’u, TJK Portakal Çiçeği Koşusu, ATDSK Portakal Çiçeği Tenis Turnuvası gibi çok sayıda ilgi çekici etkinlik karnavalda yer alacak. Etkinliklerimiz belli oldukça duyurularımız @nisandaadanada hesaplarımızdan yapılmaktadır.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Etkinliklerimizi en iyi deneyimleyebileceğiniz şekilde planlıyoruz. İlk aşamada etkinliklerimizi tek tek @nisandaadanada hesabımızdan duyuruyoruz; fakat tam tarih, saat ve yer bildirimlerinin yer aldığı planlama Karnaval tarihi yaklaştığında duyurulacaktır.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

ÜCRETSİZDİR. Resmi hesaplarımızdan duyurduğumuz programlar kapsamındaki tüm etkinlikleri izlemek ÜCRETSİZDİR.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Kortej gününden birkaç gün önce tam güzergah ve saat sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Geçmiş yıllardan edindiğimiz tecrübeleri dikkate alarak rengarenk kostümlerle özel hazırlıklar yapan gruplardan oluşacak kortejimizi; sivil katılımcılarımızın kaldırım kenarından izlemesini, kortejin görkemli ve coşkulu görüntüsünün korunması konusunda bizlere yardımcı olmanızı ÖNEMLE RİCA EDİYORUZ. Yerli ve yabancı tüm misafirlerimizin, kortejin geçiş güzergahını DARALTMADAN kaldırımlardan izlemeleri organizasyonumuzun sağlıklı ve coşkulu geçmesi açısından çok çok önemlidir.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Haluk Levent konseri 26 Mart CUMARTESİ günü Ana Sahne’de tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Evet, 2022 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı boyunca farklı sahnelerde konserler olacak. Konser verecek diğer isimler belli olduğunda resmi sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Tüm dünyada, karnaval, festival, fuar benzeri etkinliklerin olduğu dönemlerde konaklama fiyatları artmaktadır. Serbest piyasa ekonomisinin bir sonucu olarak fyatlar tamamen arz-talep dengesine göre değişmektedir. Otellerde yer bulamayan veya bütçesi kısıtlı misafirlere günlük ev/oda kiralama uygulamalarına bakmalarını tavsiye ederiz. Ayrıca, karnaval sırasında Merkez Park yerleşkesinde büyük bir kamp alanı mevcuttur. Çadır imkanı olan misafirler bu alanda konaklayabilirler.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Merkez Park’ta nehir tarafında kamp alanı vardır. Çadır kurma alanı verilmektedir. Kamp alanının bulunduğu bölgede genel aydınlatma, güvenlik, su, tuvalet ve süpermarket imkanları vardır. Çadırlara elektrik çekilememektedir.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

www.nisandaadanada.com adresimizden tüm etkinlik, kortej, yarışma vb. başvurularınızı yapabilirsiniz. Oradaki seçenekler dışında bir başvuru bulunmamaktadır.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Bir çok ünlü isim Karnaval için davet edilmektedir; fakat Karnaval gününe kadar hangi isimlerin katılacağı belli olmamaktadır. Karnaval’a katılan ünlü isimlerin çoğu 26 Mart Cumartesi günü yapılacak kortej sonrası KONSER ALANINDA olmaktadır. Bunun dışında sürekli farklı yerlerde bulundukları için bizlerden fotoğraf vb. taleplerde bulunulmamasını önemle rica ederiz. Ayrıca, kortej sırasında lütfen fotoğraf çekilmek için kortej güzergahına GİRİŞ YAPMAYINIZ. Konser alanında ve Karnaval boyunca sokaklarda ünlü isimlerle karşılaşabilirsiniz.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Rahat giysileriniz ve ayakkabılarınızla yürüyüş mesafesinde bir kenti doyasıya yaşamak için kendinizi bütün gün sokaklara atmanızı önemle tavsiye ederiz. Kapalı mekanlara da sadece ihtiyaç duyduğunuz kadar zaman ayırın. Özellikle akşam üstü şehrin caddelerindeki portakal çiçeği kokusunun yoğunluğunda arındığınızı, yaşama sevincinizin arttığını ve doğanın mucizesine tanıklık ettiğinizi göreceksiniz. Yani kısaca Adana’nın büyüleyici sokaklarında olmayı ihmal etmeyin. Sokakları arşınlarken hemen her köşe başındaki farklı lezzetleri de tanıyacaksınız. Bu lezzetleri keşfederken zengin mutfağın sokağa nasıl yansıdığının farkına ve tadına varacak, yıllar sonra bile unutulmayacak anlar yaşayacaksınız. Karnaval döneminde sokakların nasıl renklendiğine, 7’den 70’e tüm halkın hoşgörü ile birlikte eğlendiğine de en yakından şahitlik edeceksiniz.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Nisan’da Adana’da web-sitemiz ihtiyaç duyabileceğiniz birçok konuda asistanlık yapabilir. Nerede ne yenir, görülmesi gereken yerler, oteller gibi birçok konuyu www.NisandaAdanada.com adresimizde bulabilirsiniz.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Hayır tabii ki… Bir tavsiyemiz de özellikle uzak ülkelerden gelecek olanlar için… O kadar yolu gelmişken Adana’dan günübirlik ulaşım mesafesinde birçok yeri de görme şansım olmaz mı diyenler için de o kadar çok seçenek var ki... Kapadokya bölgesine arabayla 2,5 saat gibi bir sürede gidip akşam Adana’ya dönebilirsiniz örneğin. Yine Adana’ya çok yakın olan Tarsus (30 dakika), Mersin (45 dk), İskenderun (1 saat), Antakya (2 saat), Gaziantep (2 saat) gibi birçok bölgeye de günlük geziler planlayabilirsiniz. Biz hazırız! Zengin yemek kültürü, denizi, dağları, ovaları, yaylaları, binlerce yıllık geçmişi, insanı, sanatı ve yerinde yaşadığınızda sizleri mutlu edecek onlarca farklı tadıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da Adana’ya sizleri bekliyor olacağız.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Başvuru tarihleri ve koşulları sosyal medya hesaplarımızdan duyurulmuştur. Sosyal medya hesaplarımızda stantlar ile ilgili sorulara ancak yaptığımız duyurularla cevap verebiliyoruz. Karnaval komitesine satış stantları ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmamasını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Stant konusunda tarafımıza ulaşan mesajlar değerlendirilmeyecek ve cevaplanmayacaktır. Karnaval Komitesi’nin belirtmiş olduğu görüşler sadece tavsiye niteliğinde olup konuyla ilgili yerel yönetimlerin alacağı kararlar, uygulamalarda değişikliklere yol açabilir. Bu tür uygulama değişiklikleri, karnaval komitesiyle ilgili değildir. 23-27 Mart tarihleri arasında Merkez Park’ta açılacak olan stant başvuruları Adana Büyükşehir Belediyesi’ne yapılacak başvuruların değerlendirilmesi sonucu, daha önce yaptığımız duyurumuzdaki kriterlere uygun kişilere stant açma yetkisini Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimleri verecektir. Bu konuda Karnaval Komitesinin herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA

Sizlerden gelen tüm eleştirileri not ettik. Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile yapılan değerlendirme toplantısında da tüm eleştirileri değerlendirdik. Trafik, stantlar, kortej, davulcular, çevre temizliği vb. konularla ilgili alınması gereken önlemler için resmi kurumlar ile birlikte planlamalar yapılacaktır. Fakat sizlerden de bir ricamız olacak. Sokaklarda kutlayacağımız karnavalda çevreyi kirletmemeye, sokaklarımızı temizleyen görevli arkadaşlarımızın iş yükünü artırmamaya da özen gösterelim. Bu karnavalın onların da karnavalı olduğunu unutmayalım lütfen.

#NisandaAdana 23-27 Mart 2022 ADANA